Юрій Шутко

Юрій Шутко

Заслужений артист України (1998), лауреат міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства (2010), доцент (2011).

Народився 15 липня 1968 року в місті Попрад (Словаччина). Музичну освіту отримав у Львівській середній спеціальній музичній школі імені С. Крушельницької, яку закінчив у 1986 році за спеціальністю «флейта» у педагога Івана Левковича. У тому ж році вступив до Литовської державної консерваторії (м. Вільнюс) в клас професора Альгірдаса Візгірди. З 1989 року навчався в Київській державній консерваторії в класах професорів Олега Кудряшова та Володимира Антонова. У 1993 році вступив до асистентури-стажування Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського (творчий керівник - Володимир Антонов), яку закінчив у 1996 році. У цьому ж році за програмою ЮНЕСКО стажувався в Міжнародному університеті музичного мистецтва у Франції (професори Лідія Ошавкова (флейта), П'єр П'єрло (старовинна музика), Льєрко Шпіллер (камерний ансамбль), Мігель Естрелла (теорія музики). Також відвідав курси вищої виконавської майстерності відомих флейтистів Андраша Адор'яна (Німеччина), Ореля Ніколе (Швейцарія), Самуеля Саулуса (Естонія), Юрія Должикова (Москва), Гліба Нікітіна (Санкт-Петербург). Під час навчання став лауреатом перших премій численних міжнародних конкурсів.

З 1993 року – соліст-інструменталіст Національної філармонії України.

Співпрацює, як соліст, з усіма провідними оркестрами України. Виступав із всесвітньо відомими диригентами: Саулюсом Сондецкісом (Литва), Урсом Шнайдером, Сімоном Камартіном (Швейцарія), Станіславом Вінярчиком (Польща), Хайнцом Прамером (Австрія), Михайлом Аркадьєвим (Росія); корифеями української диригентської школи – Миколою Колессою, Юрієм Луцівим, Мирославом Скориком, Романом Кофманом; відомими українськими диригентами В. Бліновим, М. Дядюрою, В. Сіренком, І. Палкіним та іншими. Грав в ансамблях зі скрипалем Богодаром Которовичем (Україна), піаністами Елеонорою Пірадовою (Україна), Людмилою Марцевич (Україна), Миколою Суком (США), Юрієм Котом (Україна).

Артист зробив багато записів на телебаченні та у фонд Українського радіо. Він – перший виконавець багатьох творів для флейти, як зарубіжних, так і вітчизняних композиторів, написаних спеціально для нього.

Репертуар Юрія Шутка охоплює твори всіх стилів і жанрів для флейти соло, флейти у супроводі фортепіано або оркестру, створені композиторами світу за останні триста років. Багато транскрипцій популярної музики він зробив сам. Інтенсивну концертну діяльність з 1995 року поєднує з викладацькою роботою, спочатку на посаді доцента кафедри оркестрового диригування, старовинної та камерної музики Київського національного університету культури і мистецтв, а потім на посаді доцента кафедри мистецьких технологій Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв, Київському державному вищому музичному училищі ім. Р.М. Глієра та Київській дитячій академії мистецтв (у якій викладає до сьогодні). З 2005 року викладає на кафедрі інструментального та оркестрового виконавства Інституту мистецтв Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. За час педагогічної діяльності підготував низку лауреатів професійних міжнародних конкурсів.

З 1999 року Юрій Шутко грає на єдиній в Україні золотій флейті японської фірми “SANKYO”, яка спеціалізується на випуску концертних інструментів для сольних виступів всесвітньо відомих музикантів-флейтистів. Він є обличчям цього бренду в світі.

У 2005 році вийшли два сольні альбоми виконавця: “Золота флейта України” та “Молитва до Орфея”, а в 2008 році - новий сольний альбом “Дарунок для Марійки”, які отримали схвальні відгуки спеціалістів та преси.

Критика відзначає натхненне виконання віртуозного флейтового репертуару, неперевершену майстерність та виконавську філософію гри Юрія Шутка. В його руках флейта за своїм впливом на слухачів нічим не поступається голосу, скрипці чи фортепіано. Манера його виконання яскрава, віртуозна, багата на нюанси та найрізноманітніші фарби і справляє заворожуюче враження. Водночас гра Юрія Шутка вражає відточеністю деталей, насиченістю звукової палітри, особливим відчуттям стилю і форми.

Юрій Шутко - постійний гість мистецьких передач на Українському радіо та телебаченні. Автор критичних та полемічних статей в українській пресі (газети “День”, “Літературна Україна”, “Слово Просвіти”, “Український лідер”, “Урядовий кур'єр”, “Робітнича газета”, “Україна молода”; журнал “Українська культура”). Плідно займається науковою роботою, беручи участь в роботі науково-практичних конференцій, публікуючи наукові праці в фахових наукових виданнях.

У червні 2010 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Флейтове мистецтво ХХ століття в контексті української культури».

Юрій Шутко брав участь у понад тридцяти престижних міжнародних музичних фестивалях як в Україні, так і за кордоном, працював у складі журі міжнародних конкурсів музикантів-виконавців на дерев’яних духових інструментах.


Слухайте гру Юрія Шутка на Youtube:

Mozart Konzert 2 D dur. Yuriy Shutko (flute) Mykola Diadiura - Conductor


Saverio Mercadante Concerto e-moll. Yuriy Shutko(flute) Myroslav Skoryk (conductor)


Ф Борн Фантазія на теми опери Ж.Бізе "Кармен". Юрій Шутко (флейта). Михайло Мерзлікін (фортепіано)

Найближчі події