МОЦАРТ. ЮРІЙ ШУТКО, ЮРІЙ КОТ
МОЦАРТ. ЮРІЙ ШУТКО, ЮРІЙ КОТ

29-10-2017 19:00

29.10.2017

«ВОЛЬФГАНГ АМАДЕЙ МОЦАРТ. ВІД ВУНДЕРКІНДА ДО ГЕНІЯ»

ЮРІЙ ШУТКО (флейта)

ЮРІЙ КОТ (фортепіано)

І відділ

Шість сонат для флейти і клавіру присвячені ЇЇ Величності Шарлотті Королеві Великої Британії. KV 10 – 15.

1. Соната № 1, KV 10, сі-бемоль мажор у 3-х частинах:

1. Allegro. 2. Andante. 3. Menuetto I,Menuetto II.

2. Соната № 2, KV 11, соль мажор у 2-х частинах:

1. Andante. 2. Allegro.Menuetto (dacapoAllegro).

3. Соната № 3,KV 12, ля мажор у 2-х частинах:

1. Andante. 2. Allegro.

4. Соната №4,KV 13, фа мажор у 3-х частинах:

1.Allegro. 2. Andante. 3. Menuetto I, Menuetto II.

5. Соната № 5,KV 14, до мажор у 3-х частинах:

1. Allegro. 2.Allegro. 3. Menuetto I, Menuetto II enCarillon.

6. Соната № 6,KV 15, сі-бемоль мажор у 2-х частинах:

1. Andantemaestoso. 2. Allegrograzioso.

ІІ відділ

1. Квартет ре-мажор (транскрипція для флейти і фортепіано), KV 285, у 3-х частинах:

1. Allegro. 2. Adagio. 3. Rondo.

2. Адажіо мі-мажор KV 261.

3. Рондо до-мажор KV 373.

4. Анданте до-мажор KV 315.

5. Рондо з Хаффнер – Серенади № 7 KV 250.

«В. А. Моцарт: від вундеркінда до генія».

Австрійський композитор Вольфганг Амадей Моцарт здійснив неоціненний вплив на світову музичну культуру. П. І. Чайковський писав, що Моцарт є найвищою вершиною, яку коли-небудь краса досягала в музиці. «Здається, в музиці немає імені, перед яким людство б так прихильно схилялося, так раділо і розчулювалося. Моцарт – символ самої музики»,– зазначав відомий музикознавець Б. Асафьєв.

Музичні здібності Моцарта проявилися дуже рано і з такою яскравістю, що його називали диво-дитиною. У чотири роки він грав на різних музичних інструментах, у п'ять – почав писати музичні твори, а в шість – вже давав власні концерти, роз'їжджаючи країнами світу.

Маленький Моцарт вражав слухачів своєю віртуозною грою. Шанувальниками його таланту були не лише знані аристократи Австрії, Франції, Німеччини, а й монархи. Під час гастролей вундеркінда з батьком до Лондона королівська родина дуже тепло прийняла його. У королівському палаці родина Моцартів грала в сімейному колі без дотримання етикету. Король Георг ІІІ не вважав незручним сісти поруч з маленьким Вольфгангом і перегортати йому нотні аркуші, коли той акомпанував на клавірі королевіШарлоті, яка малаприємний голос і добре співала.

Тоді ж, надихнувшись перебуванням у Лондоні, восьмирічний Вольфганг написав шість сонат для флейти і клавіру з яскравими грайливими темами і присвятив їх королеві Шарлоті. Вона ж на знак подяки звеліла вручити йому п'ятдесят гіней та люб'язного листа.

У першому відділі концерту «В. А. Моцарт: від вундеркінда до генія» ці сонати прозвучать у виконанні заслужених артистів – флейтиста Юрія Шутка та піаніста Юрія Кота. На сцені Національної філармонії їх виконають уперше.

Другий відділ буде присвячено творам, написаним у зрілий період творчості композитора.

Квартет Ре-мажор (транскрипція для флейти і фортепіано) Моцарт написав 1777 – 1778 року у Мангеймі на замовлення багатого голандського меломана, мсьє де Жана. Центральне місце у цьому творі займає неймовірної краси Адажіо. Ліричний і сумний спів флейти у ньому змінюється яскравою жартівливою, сповненої веселощів темою фінального Рондо.

Таким же шедевром моцартівської лірики є наступний твір, що виконуватиметься в концерті, Адажіо Мі-мажор, написаний 1776 року на замовлення італійського скрипаля Антоніо Брунетті. Для нього Моцарт також створив і грайливе Рондо До-мажор, яке відрізняється тонким витонченим характером, різноманітністю образів, примхливою зміною гармоній та ритмічних фігур. Ці два твори входять до скарбниці шедеврів світової класики та прозвучать у перекладі для флейти з фортепіано Юрія Шутка.

Анданте До-мажор написано Моцартом 1778 року на замовлення вищезгаданого голандського флейтиста Фердинанда де Жана, для якого композитор створив два флейтових концерти та три квартети. Подейкують, що пасторально-сонячне Анданте До-мажор було задумане, якчастина третього концерту для флейти та оркестру, замовленого Моцарту, але так ним і не написаним.

На завершення концерту прозвучить Рондо зі знаменитої Хаффнер-серенади, що є однією з вершин творчості Моцарта. Її композитор написав до весілля дочки бургомістра Зальцбурга, Елізабет Хаффнер 21 липня 1776 року. Рондо з Хаффнер-серенади є життєрадісним твором, віртуозна тема якого нагадує жарти веселого й винахідливого Моцарта.

Загалом, цей концерт є певною ретроспективою значимих камерних творів В. А. Моцарта, музика якого у професійному виконанні солістів не залишить байдужим, як завзятого меломана, так і любителя класичної музики.

Вартість квитків: 70 грн - 250 грн

Найближчі події