Проєкт «Філармонія нескорених» започаткований 20 лютого 2023 року в день пам’яті Героїв Небесної Сотні та є нагальною ініціативою Національної філармонії України, спрямованою на всебічну підтримку академічного музичного мистецтва в умовах російської агресії. Її ключовим фокусом є захисники та захисниці, їхнє ментальне здоров’я та професійна реабілітація після служби, а також художнє осмислення війни.
Основними завданнями програми є забезпечення доступу ветеранів до культурних послуг, їхня соціокультурна реабілітація через музику, підтримка митців-переселенців з прифронтових територій, вшанування пам’яті загиблих музикантів і відображення воєнної тематики в мистецьких проєктах. Реалізація програми включає пільгове відвідування концертів, виїзні виступи для військових, реабілітаційні проекти з музичної терапії, залучення музикантів-ветеранів та митців з постраждалих регіонів до концертного життя, а також створення тематичних проектів про війну та вшанування загиблих.
Серед провідних тематичних ліній-маркерів проєкту стали:
1. Ідея незламності, внутрішньої сили, стійкості та віри у перемогу (концерт “Idee Fixe” від 26 лютого 2025 року; концерт «Донеччина. Симфонія життя» від 11 травня 2025 року);
2. Вшанування пам’яті невинних жертв російсько-української війни: до роковин трагедії в Маріуполі – пам’яті загиблих артистів (проєкт солістки Національної філармонії України, народної артистки України Ольги Чубаревої «Янголи мистецтва», від 10 червня 2023 року); авіаударів по Маріупольському драматичному театру та Міській дитячій лікарні № 3 (концерт «РЕКВІЄМ та українська класика НЕСКОРЕНИХ» від 19 березня 2024 року), до третьої річниці звільнення Бучі та Ірпеня від російських загарбників (концерт «Тиха музика» від 28 березня 2025 року);
3. Громадянський і суто людський обов’язок – підтримка й збереження колективів як бренд: надання власної репетиційної бази, репертуарна підтримка, що дозволяють створити нову сторінку в творчих біографіях колективів з окупованих територій;
4. Надання творчим колективам можливості вести благодійні збори на власні потреби (відновлення в усіх сенсах), на підтримку ЗСУ у день їхніх концертних виступів;
5. Відзначення ювілейних дат музикантів з окупованих і деокупованих українських територій (концерт Камерного оркестру «РЕНЕСАНС» Маріупольської камерної філармонії буде присвячений 70-річчю його засновника та незмінного керівника – головного дириґента Василя Крячка, 19 березня 2024 року);
6. Діалог із дітьми, розвиток дитячої уяви та цікавості до театру, музики, мистецтва (музично-мультиплікаційне дійство «Карнавал тварин» К. Сен-Санса, режисер і диригент вистави – Микита Поляков, 27 жовтня 2023 року).
У рамках концертів проєкту «Філармонія нескорених» у Колонному залі імені М. В. Лисенка залучалися провідні колективи України – Сумський національний театр імені М. Щепкіна та його оркестр, Академічна хорова капела імені Платона Майбороди Українського радіо, Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України, Військово-музичний центр Сухопутних військ Збройних сил України, Заслужений академічний зразково-показовий оркестр Збройних Сил України, Камерний ансамбль «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії, Камерний оркестр «Лик домер» (м. Донецьк), диригенти – Василь Крячок (м. Маріуполь), Світлана Білоусова (м. Донецьк), полковник Ігор Биковський, полковник Ігор Кішман, підполковник Олег Чуй (м. Чернігів), Рамон Торрельєдо (Іспанія), Вінсент Козловський (Польща), Юлія Ткач (м. Київ), солісти – Ольга Чубарева (сопрано), Каріна Кондрашевська (сопрано), Ольга Гончаренко (мецо-сопрано), Сергій Андрощук (тенор), Павло Грищенко (баритон), Сергій Ковнір (бас), Назарій Пилатюк (скрипка), Остап Шутко (скрипка, м. Львів), Ольга Шутко (віолончель, м. Львів), Владислав Ульянєєв, Аліна Прокопенко (домра), Роман Шутко (фортепіано, м. Львів), Галина Куликовська (клавесин), Тетяна Жук-Сєдова (солістка-органістка НФУ), Тетяна Савкова (фортепіано), журналісти – Галина Бабій та багато інших відомих музикантів.
Мистецький проєкт «Симфонія Криму. Повернення» (концерт 12 травня 2023 року) покликаний не тільки ознайомити з кримськотатарською академічною симфонічною музикою високого ґатунку, але й підкреслити єдність країни, відкрити двері до недоступних сьогодні – через тимчасову окупацію Криму рф – культурних скарбів півострова. Через відеоряд візуально висвітлювалися ключові події життя кримськотатарського народу за останні 250 років. Проєкт реалізований у партнерстві з ГО «Культурно-мистецька фундація DUSHA UA» за підтримки Goethe-Institut та телеканалу ATR, інформаційні партнери – Суспільне Культура та радіо Культура.
До дня українського добровольця Національної філармонії України було здійснено мистецький проєкт «Поетична меса «Слово – зброя!» за віршами Анатолія Матвійчука» (авторка і режисерка проєкту – Надія Агєєва-Швед, від 13 березня 2023 року). Лейтмотивом цієї поетичної меси стала тема війни у всіх її вимірах, яка змінюється темою надії та віри у світле майбутнє нашої країни. Разом з відомими українськими композиторами Віктором Криськом, Михайлом Шведом, Кирилом Стеценком працюють пліч-о-пліч легендарний майстер художнього слова Анатолій Паламаренко, поет, композитор, співак, публіцист Анатолій Матвійчук, артистки філармонії Надія Агєєва-Швед і Наталія Насікан (художнє слово), Ганна Семець (вокал і художнє слово); музиканти Кирило Стеценко (скрипка), Віктор Крисько (клавішні) та Віктор Мацко (ударні).
Національна філармонія долучилася до проєкту «Культурний фронт» – мистецької ініціативи Міністерства культури та стратегічних комунікацій України спільно з Донецькою державною адміністрацією. Наші артисти та колективи їздять на передову на Донеччину та в інші точки фронту. Спільно з місцевою владою організовуються концерти у будинках культури та інших локаціях, як для військових, так і для цивільного населення. Це живий контакт з музикою, який їх окрилює, підтримує та надихає. Тож музичне мистецтво виконує не лише пізнавальну, але й терапевтичну функцію, даючи можливість відчути підтримку та «надійне плече» поруч.
Важливою для Національної філармонії України є тема дітей війни, що потерпають від жорстокості та агресії північного сусіда, дітей, в яких украдене дитинство. Знаковим став спільний мистецький проєкт із продюсерською агенцією «НУ ШО» під патронатом Уповноваженої Президента України з прав дитини та за підтримки Чеського центру у Києві, державної платформи «Діти війни», ГО «DUSHA UA», БФ «Голоси дітей» – прем’єра в Україні дитячої антивоєнної опери «Брундібар. Голоси дітей» Ганса Краси у межах проєкту «Брундібар».(НЕ)казки війни» (режисер і продюсер – Максим Добролюбов, сценографія – народний артист України Олександр Білозуб, переклад українською – Олександр Співаковський). Опера уособлює всесвітній мистецький символ боротьби з абсолютним злом – нацизмом. У виконавському складі взяли участь Дитячий хор диригентсько-хорового відділу Київського державного музичного ліцею імені М. В. Лисенка, Оркестр Академії мистецтв імені С. С. Прокоф’єва Таврійського Національного університету під керівництвом Антонія Кедровського.
Національна філармонія України долучилася до Національного проєкту «Український АРТ ХАБ “Мистецька ФОРТЕЦЯ”». У травні–жовтні 2024 року провідні артисти філармонії – Brass Ukraine, Rizol Quartet, квартет гітаристів «КИЇВ», Сергій Бортник (тенор), Роман Смоляр (бас), Володимир Шпудейко (степ-танець), Олександр Рудько (художнє слово) виступали на концертах з аншлагами у Харкові (Харківський національний театр опери та балету імені М. В. Лисенка) та Харківській області (Первомайська громада Харківської області, Біляївська територіальна громада Харківської області, Наталинській громаді Красноградського району Харківської області, у санаторії «Бермінводи» тощо). У рамках Kharkiv Music Fest–2024 в межах Національного проєкту «Український АРТ ХАБ “Мистецька ФОРТЕЦЯ”» у концерті «Нездійсненна зустріч: Брамс – Борткевич» виступили артисти Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України Олег Педоренко (валторна), Сергій Сорока (фагот) і Володимир Герасимов (фагот).
Національна філармонія України у 2023 році започаткувала серію концертів під егідою відкритості та безбар’єрності для людей з інвалідністю. У приміщенні обладнали простір для безбар’єрного доступу маломобільних гостей – для цивільних і військових, які перебувають на лікуванні та реабілітації у шпиталях міста. Завдяки цим вжитим заходам на концертах змогли бути присутніми наші воїни, які лікуються та проходять реабілітацію у Головному медичному центрі МВС України.
Національна філармонія систематично запрошує на концерти ліцеїстів, батьки яких загинули на війні. Зокрема, за сприяння Товариства закарпатців у Києві на концерт «Віктор Плоскіна. Олег Безбородько. Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України» (від 8 листопада 2024 року) завітали 25 вихованців Юридичного ліцею імені Ярослава Кондратьєва Національної академії внутрішніх справ. Серед гостей філармонії – військові медики: хірурги, терапевти та військові, які проходять реабілітацію у Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь». У серпні 2024 року колектив Національної філармонії України отримав Грамоту Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» «За патріотизм, високу громадську позицію: благодійні запрошення на концерти музикотерапії для Захисників України, медичного персоналу центру, що сприяє емоційному піднесенню, підтримує бойовий настрій наших військовослужбовців, лікарів та медичних сестер».
У 2024 році Національна філармонія України підписала меморандум про співпрацю із Національним музеєм історії України у Другій світовій війні (Меморіальний комплекс) щодо популяризації історії боротьби українців за власну свободу та незалежність.
Серед напрямів співпраці:
– проведення заходів у рамках реалізації програми «Філармонія нескорених», зокрема, спрямованих на охоплення максимальної кількості захисників та ветеранів, культурними послугами Філармонії (на пільгових умовах), соціокультурну реабілітацію захисників України, залучення музикантів-ветеранів до активного концертного життя, збереження пам’яті про музикантів, загиблих на війні або в результаті бойових дій, популяризацію їх творчого спадку;
– організація та проведення інших спільних заходів (концерти, виставки, конференції, презентації, лекції тощо); створення й подальша реалізація спільних культурно-мистецьких, наукових, просвітницьких програм і проєктів, зокрема таких, що сприятимуть розкриттю та розвитку творчого потенціалу українських музикантів;
– організація та проведення спільних або ініційованих однією зі Сторін екскурсій у експозиційних площах Музею;
– організація та проведення занять з арт-терапії на території Музею.
Так, згідно із меморандумом, у межах однієї із сесій арт-терапії для захисників та їхніх родин у Музеї війни прозвучав фрагмент перформативної програми «Багряний. Етюд», що поєднує в собі літературу, хореографію та музику (режисерка та авторка ідеї Марина Рижова). Ще однією із форм співпраці з Музеєм війни стала участь Національної філармонії України 27 лютого 2025 року у програмі, присвяченій Дню створення Міжнародного легіону.
У День ментального здоров’я, 10 жовтня 2024 року відбулася проєкт «Почути і відчути». Відвідувачам заходу була запропонована можливість ознайомитися з унікальною технологією: 360-градусним просторовим відео- і аудіо- інтерактивним стрімінгом у VR-шоломі із записом В. А. Моцарта у виконанні струнного квартету Kyiv Chamber Orchestra. Спеціальна гостя – психотерапевтка платформи “Pleso” Олександра Алексюк розповіла про вплив музики на ментальне здоров’я людини, зокрема, під час війни, з точки зору доказової медицини.
Художня рефлексія на тему жіночої стійкості, болю, очікування та відродження відобразилася у проєкті «Інша» Національної філармонії України (8 березня 2025 року). Його авторка, українська колажистка Ксенія Туренко, створила унікальну подію, яка об’єднує візуальне мистецтво, інсталяції, музику та моду, аби передати історію сучасної української жінки. В основі – виставка художніх колажів Ксенії Туренко, присвячених жінкам, які чекали і дочекалися своїх синів та чоловіків із полону. А також показ лімітованої колекції сучасних вишиванок ручної роботи від дизайнерки Оксани Скакун з прикрасами Світлани Головчук. Музичне мистецтво було представлено виконанням творів Ф. Куперена, Л. Бетховена, Ф. Борна, А. Понк’єллі, Ф. Доплера, О. Яковчука, О. Некрасова піаністкою Інесою Порошиною, жіночим камерним ансамблем: Олександрою Синяковою (флейта), Інною Сухарєвою (гобой), Вірою Стефанко (гобой), Анжелікою Гудовською (валторна), Анною Поліщук (фортепіано).
20–26 лютого 2025 року у фоє Національної філармонії України відбулася унікальна фотовиставка «Хроніки евакуації». Це – документальний альманах діяльності Благодійного фонду «Схід SOS» у період із травня 2022 року по серпень 2024 року. Світлини, зроблені в Дніпрі, Покровську, Краматорську, Часовому Ярі, Бахмуті, Лимані, Авдіївці, Херсоні, Гуляйполі, Умані, на Сумщині та Херсонщині, показують боротьбу за життя в умовах війни. Це долі людей, врятованих евакуаційними екіпажами, це спогади про міста, знищені російськими окупантами, це історії небайдужих сердець, які подарували надію на порятунок.