Анатолій ПАЛАМАРЕНКО
Герой України, народний артист України, лауреат Шевченківської премії
“Магія живого слова” – так коротко можна охарактеризувати самобутнє мистецтво цього популярного і улюбленого народом митця.
Народився Анатолій Паламаренко 12 липня 1939 року в смт Макарів Київської області. Любов до живого слова виникла в дитинстві. Ще під час навчання в школі він виступав із читанням віршів перед учнями рідної Макарівщини. Закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. К. Карпенка-Карого у 1961 році. Творчу діяльність розпочав на посаді артиста Хмельницького обласного українського музично-драматичного театру імені Г. І. Петровського.
З 1962 року і дотепер Анатолій Нестерович Паламаренко - артист розмовного жанру Національної філармонії України. Постійна праця над підвищенням акторської майстерності і розширенням концертного репертуару вивели його в число провідних майстрів мистецтв України. Держава високо оцінила творчу діяльність митця: він – народний артист України (1979), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (1993), Герой України (2009). Серед інших відзнак - Відзнака президента України - ювілейна медаль “25 років незалежності України” (2016), Премія імені Леоніда Гавриша (2019), Всеукраїнська літературно-мистецька премія “Київська книга року” (2023).
У його репертуарі багато творів письменників-класиків, сучасних авторів: Т. Шевченка, М. Гоголя, І. Нечуя-Левицького, А. Чехова, М. Коцюбинського, Остапа Вишні, О. Довженка, О. Гончара, О. Ковіньки, Г. Тютюнника, Ч. Айтматова, Є. Кравченка, П. Глазового та інших. Він намагається бути “співавтором” кожного виконуваного твору. Завдяки творчому кредо митця, такі не схожі одна на одну програми за творами Остапа Вишні (“Ярмарок”, “Вишневі усмішки”), Івана Нечуя-Левицького (“Кайдашева сім’я”), Григора Тютюнника (“Вир”), Чингіза Айтматова (“Прощай, Гульсари!”), Павла Глазового (гуморески), Олександра Довженка (“Зачарована Десна”, оповідання “Мати”, “Хата”, “Незабутнє”) та інших письменників, виконуються ним з однаковим успіхом.
Маючи від природи яскраву привабливу зовнішність, справжній акторський темперамент, бездоганне володіння красивим за тембром голосом (багатим на різноманітні модуляції), артист уміє тонко донести до слухача стиль і думку кожного автора. Його емоції яскраві, м’які, забарвлені щирістю, акторський діапазон дуже широкий, не обмежений одним жанром, - від гумору і сатири до висот трагедії.
Особливе місце в його творчості займає його біль, його велика любов – Шевченкіана. Тонко відчуваючи раниму душу поета, створив неповторні самобутні сценічні полотна: композицію “Дума Кобзарева”, “Сон”, до яких залучає спів кобзаря, музичний супровід. А програма за поемою “Гайдамаки”, створена за участю постановників – народних артистів України Івана Гамкала і Володимира Лукашева, Державного естрадно-симфонічного оркестру України, вважається фахівцями і слухачами видатною подією в мистецькому житті наприкінці ХХ століття.
Одна з великих робіт читця – поетично-музична концерт-вистава за поемою Бориса Олійника “Трубить Трубіж” за участю Державного естрадно-симфонічного оркестру України (постановники – Іван Гамкало, Володимир Лукашев) ще раз яскраво продемонструвала величезні потенційні акторські можливості і підтвердила вірно обраний ним ще в молодості шлях у велике мистецтво.
Нині, коли артист сам досяг висот цього Олімпу, він щедро ділиться своїм досвідом, навчаючи молодь тонкощам живого слова: читав цикл лекцій (свій предмет артист назвав «Слово») студентам Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Професор Анатолій Паламаренко викладає курс сценічної мови в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського.
За роки своєї творчої діяльності Анатолій Паламаренко багато гастролював по Україні із сольними програмами, виступаючи перед різноманітною публікою, а також виїжджав на гастролі за кордон (Німеччина, Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина, Канада, США). Неодноразово був учасником Днів української літератури і мистецтва в Казахстані, Узбекистані, Білорусі, Азербайджані.
Натхненна творчість Анатолія Нестеровича Паламаренка продовжується і у складний час російсько-української війни. Його активна громадянська позиція, громадська діяльність, сумлінне та бездоганне служіння українському народові є високим прикладом для наступних поколінь українських митців.