Фортепіано
Людмила МАРЦЕВИЧ
Народна артистка України
Людмила МАРЦЕВИЧ
Народна артистка УкраїниНародилася 7 травня 1945 року у м. Гродно (Білорусь). Музичну освіту здобула в Одеській середній спеціальній музичній школі імені П. С. Столярського і Одеській державній консерваторії імені А. В. Нежданової (1968) у класах професорів М. Старкової, Є. Вауліна, Л. Гінзбург. Закінчила аспірантуру Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського в класах професорів Я. Зака та В. Сєчкіна.
Інтенсивну концертну діяльність розпочала ще ученицею 10 класу в 1963 році після перемоги на першому Республіканському конкурсі піаністів імені М. В. Лисенка (І премія, 1962). У 1968-72 роках – солістка Укрконцерту, від 1972 року і дотепер – солістка-інструменталістка Національної філармонії України.
Вона виступала із сольними концертами та у супроводі симфонічних і камерних оркестрів, в ансамблях із видатними солістами та диригентами (Н. Рахлін, С. Турчак, Ф. Глущенко, І. Блажков, В. Гнєдаш, В. Сіренко, В. Здоренко, А. Калабухін, У. Шнайдер та інші). Неодноразово гастролювала у Франції, Німеччині, Норвегії, Нідерландах, Словаччині, Іспанії, Кореї, Польщі, США, Китаї, Кувейті, у всіх країнах колишнього Радянського Союзу.
Творчій манері Людмили Марцевич властиві особливий філософський підхід до виконуваного репертуару, романтична піднесеність, благородство звуку, увага до підтексту музичного твору, гармонійне поєднання технічної досконалості, бездоганного смаку, вишуканості і творчого натхнення.
У репертуарі Л. Марцевич – найскладніші твори композиторів-класиків, композиторів епохи романтизму, сучасних авторів. Піаністка часто була першим виконавцем багатьох творів українських композиторів (А. Кос-Анатольський, Б. Лятошинський, Г. Майборода, Л. Дичко), зробила численні записи у фонд Українського радіо і телебачення. Під час гастрольної подорожі до США була ініціатором і організатором великого концерту і конференції в Нью-Йорку, присвячених пам’яті основоположника української музики Миколи Лисенка.
У березні 2010 року в Національній філармонії України Людмила Марцевич започаткувала авторський проєкт концертів під назвою „Життя композиторів у музиці і листах”, який відразу отримав схвальну оцінку київських меломанів. Відбулися вечори, присвячені 200-річчю від дня народження Ф. Шопена, 170-річчю від дня народження і 100-річчю від дня смерті М. Лисенка, ювілейним датам Г. і П. Майбородів, 175-річчю від дня народження П. Чайковського, а також вечори, присвячені Л. Бетховену, І. Тургенєву і П. Віардо. Паралельно із циклом «Життя композиторів у музиці і листах» Л. Марцевич створила цикл програм «Звуки натхнення», куди увійшли найкращі зразки світової фортепіанної музики. У 2014 році відбувся концертний вечір, присвячений буремним і трагічним подіям Революції Гідності.
У 2013-2014 роках виступала в Парижі в Українському центрі мистецтв з програмою «Вклонімося Шевченкові», присвяченою 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка (2014), та з творами українських, російських і західноєвропейських композиторів (2013). У листопаді 2014 року з великим успіхом відбулися гастрольні концерти Л. Марцевич у Королівстві Нідерланди, де вона виконала твори західноєвропейських і українських композиторів.
Прекрасне відчуття ансамблю, тонкий художній смак характеризують її гру як акомпаніатора-концертмейстера. Вона виступала з багатьма прославленими майстрами української вокальної школи – Діаною Петриненко, Володимиром Тимохіним та ін.
У 1982 році їй було присвоєно почесне звання заслуженої артистки України, у 1994 році – народної артистки України.
Людмила Марцевич – постійний член журі різних міжнародних конкурсів і фестивалів.
З 1976 року розпочалася педагогічна діяльність піаністки у Київській державній консерваторії імені П. І. Чайковського, з 1987 року – вона доцент, з 2002 року - професор Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, виховала багато талановитих піаністів. Серед її випускників – лауреати міжнародних і всеукраїнських конкурсів Гліб Генсицький, Дарія Андросова, Наталія Борисенко, Анжела Фандєєва, Вен Ченчен, Володимир Машіка, Павло Шевель та інші.
Вячеслав ПОЛЯНСЬКИЙ
Заслужений діяч мистецтв України
Вячеслав ПОЛЯНСЬКИЙ
Заслужений діяч мистецтв Українисоліст-інструменталіст Національної філармонії України,
професор кафедри інструментально-виконавської майстерності
Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, лауреат міжнародних джазових фестивалів, композитор
Вячеслав Полянський серйозно захопився джазом ще в консерваторські роки (закінчив Львівську консерваторію) і, як сам говорить, відтоді у нього «…дві музики, які прекрасно співіснують і нерідко навіть перетинаються».
Як соліст, а також у складі різних колективів, включаючи симфонічні оркестри і створений спільно з піаністом Юрієм Бонем єдиний в СРСР джазовий фортепіанний дует, гастролював більш ніж в 100 містах – від Далекого Сходу до берегів Ла-Маншу, а також у США, брав участь в численних музичних форумах і фестивалях. У його творчому багажі – декілька альбомів фортепіанної імпровізаційної музики. Нині він виступає у фортепіанному дуеті сучасної імпровізаційної музики із сином, заслуженим діячем мистецтв України Тимуром Полянським.
Виконавська манера цього музиканта відрізняється особливою вишуканістю, незвичайним фортепіанним туше і тонким, проникливим фразуванням. Його лірико-віртуозний стиль – це швидше довірлива бесіда з давніми друзями мовою музики, рідкісна в академічному середовищі манера відкритого спілкування, за допомогою свого інструмента.
Окрім виконавської і педагогічної діяльності, Вячеслав Полянський плідно працює як композитор, створюючи музику для театру, кіно й естради. Він – автор музики до більш ніж 200 театральних вистав, які з успіхом йдуть в Україні, Росії, Франції, Польщі, серед яких – опера, музичні драми, мюзикли, а також безліч вистав для дітей різного віку, на матеріалі яких випущена цікава серія компакт-дисків для дітей під назвою «Музичні казки від Вячеслава Полянського».
Автор книг і навчальних посібників із джазової тематики, Вячеслав Полянський сам став об'єктом академічних досліджень – статті про нього розміщені в двох енциклопедіях.
Тетяна ЖУК-СЄДОВА

Тетяна ЖУК-СЄДОВА
Лауреат Національного конкурсу органних ансамблів (2005, м. Дніпропетровськ), лауреат V Міжнародного конкурсу органістів Валерія Кікти (2012, друга премія, м. Москва) та ін.
Закінчила Київську середню спеціальну школу імені М. В. Лисенка (2002, клас фортепіано О. Шерстюк), Національну музичну академію імені П. І. Чайковського (2007, клас органа Г. В. Булибенко, клас фортепіано Л. О. Кас'яненко, клас клавесина Н. В. Сікорської) та в асистентуру-стажування (2010, клас органа Г. В. Булибенко). Упродовж 2008–2010 років – концертмейстер хорового відділу Київської дитячої музичної школи № 33, 2010–2021 – викладачка з класу фортепіано Київської дитячої школи мистецтв № 5. Від 2023 – концертмейстерка Київської дитячої музичної школи № 33 імені В. Пухальського. Від 2012 року працює артисткою-солісткою-інструменталісткою Національної філармонії України.
Брала участь в фестивалях та симпозіумах, зокрема: Міжнародному органному симпозіумі (2009, м. Львів), І. Польсько-українському форумі органної музики (2012, м. Летичів), Фестивалі “Organium” (2008, м. Суми), Міжнародному фестивалі молодих органістів “Miedzynarodowy Festival Organowy Mlodych” (2008, Польща–Литва), Другому Міжнародному молодіжному Фестивалі органної музики (2009, м. Ужгород), Міжнародному фестивалі «Лівадія–Фест» (2009, Автономна Республика Крим), Міжнародному фестивалі «Грудневі вечори. Музика при свічках» (2009, м. Дніпро), Міжнародному музичному фестивалі «Київська весна» (2018). Підвищувала свій професійний рівень на майстер-класах Х. Метцгера, Х. Герінга, М. Хандера, В. Штокмаєра (Німеччина), К. Стембріджа, Л. Гієльмі (Італія), О. Ортемат (Франція), М. Топоровського, Ю. Гембальського (Польща), Б. Візгерхофа (Нідерланди) та ін.
Виступає з різноманітними хоровими колективами – Академічною хоровою капелою Українського радіо, Академічним камерним хором «Хрещатик», Камерним хором «Київ», Камерним хором «Кредо», Народною академічною хоровою капелою НАН України «Золоті Ворота», Хоровою капелою хлопчиків та юнаків «Дзвіночок», Жіночим хором «Веснівка», Студентським хором Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, хором «Мелодія» Школи мистецтв імені М. Д. Леонтовича, Хором хлопчиків та юнаків сектору практики Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, Вокальним ансамблем «Фантазія»; оркестрами – Заслуженим академічним симфонічним оркестром Українського радіо, Національним заслуженим академічним симфонічним оркестром України, Академічним симфонічним оркестром Національної філармонії України, Національним президентським оркестром, Київським камерним оркестром, Камерним оркестром Закарпатської обласної філармонії, Національним ансамблем солістів «Київська камерата», Ансамблем солістів «Благовість», струнним квартетом «Каприс-Класік», з провідними солістами України та ін.
У репертуарі – твори Ж.–Ф. Рамо, Ж.–Б. Люллі, Л. К. Дакена, Ф. Куперена, Дж. Фрескобальді, Д. Букстегуде, Дж. Перголезі, Й. С. Баха, Й. С. Баха–Ш. Гуно, Н. Брунса, Й. Л. Кребса, Г. Ф. Генделя, А. Вівальді, Л. Боккеріні, Р. Шумана, Ф. Мендельсона, М. Регера, С. Франка, Г. Форе, Ф. Пуленка, М. Брозіга, Т. Дюбуа, Ш.–М. Відора, Г. П’єрне, Е. Жигу, Й. Йонгена, Й. Г. Райнберга, А. Гільмана, П. Ебена, Р. Пурвіса, Ф. Нововейського, М. Дюруфле, Д. Бортнянського, М. Колесси, Л. Дичко, М. Шуха, А. Комлікової та ін.
В 2012 році разом із Наталією Грановською (мецо-сопрано) здійснила запис компакт-диску.
Веде активну концертну діяльність у багатьох містах України та за кордоном.
Максим ШАДЬКО
доктор філософії
Максим ШАДЬКО
доктор філософіїМаксим Шадько народився 21 серпня 1993 року у м. Харків. З 2000 по 2011 роки навчався у Харківській середній спеціалізованій музичній школі–інтернаті у класі педагога-методиста Наталії Авраменко. З 2011 року навчався у Харківському національному університеті мистецтв імені І. П. Котляревського в класі народної артистки України, професора Тетяни Вєркіної. У 2015 році отримав ступінь «бакалавра», а у 2016 – ступінь «магістра» за спеціальністю «музичне мистецтво». Продовжив навчання спочатку в асистентурі-стажуванні (творчий керівник – народна артистка України, професор Тетяна Вєркіна), а потім в аспірантурі ХНУМ імені І. П. Котляревського (науковий керівник – кандидат мистецтвознавства, доцент Аділя Мізітова). В 2022 році захистив дисертаційне дослідження та отримав науковий ступінь «доктор філософії» (тема дисертації: «Феномен розширеного фортепіано у творчості Дж. Крама»).
М. Шадько викладає на кафедрах спеціального фортепіано та камерного ансамблю Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського. З 2023 року є солістом-інструменталістом Національної філармонії України. У 2025 році став лауреатом Премії імені Левка Ревуцького.
Максим Шадько має лауреатські звання низки міжнародних конкурсів, серед яких: Конкурс юних піаністів В. Крайнєва (2 премія, Україна), Конкурс юних піаністів «На батьківщині С. Прокоф’єва» (2 премія, Україна), Конкурс «Кримська весна» (1 премія, Україна), Міжнародний конкурс-фестиваль «Ніч у Мадриді» (1 премія, Іспанія), Міжнародний конкурс-фестиваль пам’яті Б. Лятошинського (спеціальний приз, Франція), Перший конкурс музичного мистецтва «Харківські асамблеї» (1 премія, Україна), Міжнародний конкурс «Київ» (2 премія, Україна), Franz Liszt center piano competition (2 премія, 2021, Іспанія).
Максим Шадько постійно бере участь у міжнародних музичних фестивалях «Kharkiv Music Fest», «Контрасти», «Віртуози», «Bouquet Kyiv stage», «Харківські асамблеї», «Музика наш спільний дім», «В гостях у Айвазовського», «Французька весна в Україні» та інших. У 2013 та 2014 роках стає співорганізатором Міжнародного фестивалю молодих композиторів та виконавців «Дні нової музики у Харкові», Фестивалі музики Бориса Лятошинського «Liatoshynsky Space».
Як соліст, Максим Шадько виступав з Академічним симфонічним оркестром Національної філармонії України, Національним заслуженим академічним симфонічним оркестром України, Національним ансамблем солістів «Київська камерата», Київським камерним оркестром, Академічним симфонічним оркестром Львівської національної філармонії, Академічним симфонічним оркестром «INSO-Lviv», Одеським національним філармонічним оркестром, Академічним симфонічним оркестром Дніпропетровської філармонії, Симфонічним оркестром Харківської філармонії, Молодіжним академічним симфонічним оркестром «Слобожанський» та Студентським симфонічним оркестром ХНУМ імені І. П. Котляревського, з яким у 2015 здійснив гастрольну поїздку до Німеччини. Співпрацював з диригентами Миколою Дядюрою, Володимиром Сіренком, Роком Фаргасом, Вінсентом Козловським, Наталією Пономарчук, Олександром Гордоном, Алліном Власенко, Віктором Плоскіною, Дмитром Логвіним, Юрієм Бервецьким, Вікторією Жадько, Юрієм Янко, Юрієм Насушкіним, Юрієм Яковенко, Шаліко Палтаджяном, Ігорем Шаповаловим, Павлом Багінським.
Максим Шадько постійно вдосконалює свою виконавську майстерність беручи участь у майстер-класах знаних піаністів та викладачів, серед яких професори Дмитро Алєксєєв, Павло Гілілов, Вольфганг Манц, Мілана Чернявська, Джуліано Маццоканте, Сергій Едельманн, Лєв Наточенний. У 2020 році був відібраний особисто маестро Мюрреєм Перайєю до участі у його майстер-класі, який організувало авторитетне музичне видавництво G. Henle до 250-річчя з дня народження Людвіга ван Бетховена. У 2023 році відвідував майстер-класи Wilhelm Kempff Cultural Foundation (Позітано, Італія), присвячені камерній музиці Р. Шумана, де співпрацював з піаністом Вільямом Йоном та віолончелістом Джуліаном Штекелем.
Максим Шадько є стипендіатом Президента України, Ротарі-клубів м. Харкова, фонду М. Єщенко та фонду підтримки молодих обдарувань. З 2018 року співпрацює та отримує грантову підтримку від VERE MUSIC FUND.
Інеса ПОРОШИНА

Інеса ПОРОШИНА
Закінчила Київську державну консерваторію імені П. І. Чайковського (клас О. Г. Холодної). Солістка-інструменталістка Національної філармонії України.
Виконувала з провідними оркестрами України фортепіанні концерти В. А. Моцарта, Е. Гріга, Л. Бетховена, Ф. Шопена, має сольні записи на Українському радіо і телебаченні, а також записи із багатьма закордонними і українськими музикантами.
В її репертуарі більше десятка сольних програм із творів Ф. Куперена, Ж.–Ф. Рамо, А. Скарлатті, Й. С. Баха, В. А. Моцарта, Ф. Шуберта, К. М. Вебера, Р. Шумана, А. Дворжака, Ф. Шопена, К. Дебюссі, М. Равеля, Ф. Пуленка, М. Лисенка, Б. Лятошинськго, В. Косенка та багатьох ін.
Неодноразово брала участь у Міжнародному фестивалі «Кларнетісімо» (Бельгія), Шопен-фесті (м. Радомишль). На запрошення компанії ESS.A.Y.RECORDING нею були записані та видані у Нью-Йорку 6 сольних компакт-дисків включно зі всіма (нині це єдиний у світі проєкт) сольними фортепіанними творами А. Дворжака. Твори Ф. Шопена піаністка виконувала на багатьох сценах, зокрема на батьківщині композитора у Желязовій Волі (Польща), у місті Вальдемосса на Майорці (Іспанія), де проходить відомий фестиваль на честь композитора.
Інеса Порошина гастролювала в Польщі, Вірменії, Італії, Бельгії, Нідерландах та ін. Веде активну сольну концертну діяльність в Україні.
Лариса ДЕОРДІЄВА

Лариса ДЕОРДІЄВА
фортепіано
лауреатка Українського конкурсу імені М. В. Лисенка,
солістка-інструменталістка Національної філармонії України
Народилася 1 січня 1955 року в Ташкенті (Узбекистан). Закінчила у 1973 році Київську середню спеціалізовану школу-інтернат імені М. В. Лисенка (клас фортепіано Ю. Л. Будницької), а у 1978 році - Київську державну консерваторію імені П. І. Чайковського (клас фортепіано професора О. О. Александрова). В 1978 році у Львові отримала звання лауреата Українського конкурсу імені М. В. Лисенка, у 1981 році на VI Всесоюзному конкурсі піаністів в місті Ташкенті нагороджена дипломом.
Протягом 1978-1981 років працювала у Державній чоловічій капелі імені Л. Ревуцького.
З 1981 року працює в Національній філармонії України, спочатку – концертмейстером, пізніше і донині - солісткою-інструменталісткою.
Має багато фондових записів на Українському радіо. Брала участь у концертних програмах Українського телебачення. За роки роботи у філармонії підготувала цілу низку яскравих концертних програм: «Вечір джазу», «Вечір вальсів», «Іспанські образи», «Шопен і Ліст», «Бах і його сини», «Радість кохання», «Вечір фантазій», «Музична феєрія води», «Бах-Бузоні», вечір до ювілею Й. Брамса тощо.
Лариса Деордієва має великий сольний репертуар, а також концерти для фортепіано з оркестром: № 1 П. Чайковського, № 3 Л. ван Бетховена, № 23 В. А. Моцарта, № 3 С. Прокоф’єва, «Слов’янський» Б. Лятошинського та інші. Неодноразово виступала з Українським національним симфонічним оркестром, Луганським симфонічним оркестром, Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії.
Протягом тривалого творчого життя піаністка багато гастролювала містами України (Миколаїв, Херсон, Одеса, Чернігів, Полтава). У 2004 році побувала на гастролях в Німеччині. У 2002-2004, 2008, 2010 роках гастролювала з концертами, організованими благодійним фондом «New Beginnings», у Великій Британії. Метою цих гастролей було ознайомлення британських слухачів із духовною музичною спадщиною України. Піаністка виконувала твори Д. Бортнянського, М. Лисенка, В. Косенка, М. Скорика, В. Філіпенка, обробки українських народних пісень. Кошти від цих благодійних концертів були перераховані у дитячі лікарні, санаторії, дитячий будинок «Малятко».
Марія ВІХЛЯЄВА

Марія ВІХЛЯЄВА
Яскрава представниця київської виконавської школи. Музичну освіту здобула в Київській середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті імені М. В. Лисенка (клас фортепіано І. М. Барінової), у 2012 році закінчила з відзнакою Національну музичну академію України імені П. І. Чайковського, у 2015 році – асистентуру-стажування (клас професора Ю. М. Кота). Під час навчання займалася факультативно у класі клавесина професора С. Шабалтіної та О. Шадріної-Личак. У 2019 році здобула у Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського другу освіту як режисер музичного театру в класі професора В. Лукашева, І. Даць.
Виконавській манері Марії Віхляєвої властивий пристрасний, емоційний артистизм та глибоко особистісне ліричне начало інтонування, технічна досконалість, тонке та органічне відчуття ансамблю. М. Віхляєва – лауреат І премії Міжнародного конкурсу імені Є. Коки (2011, Молдова, м. Кишинів) та дипломант міжнародних конкурсів (2004, Україна; 2005, Грузія); у складі ансамблю лауреат ІІ премії Першого Міжнародного конкурсу імені Д. Бортнянського (2010, Україна). Як піаністка та клавесиністка багаторазово брала участь у міжнародних фестивалях в Україні, Росії, Польщі.
Брала уроки в майстер-класах відомих музикантів: І. Рябова, А. Рябова, Н. Штаркмана, М. Бероффа, В. Руденка, Я. Касмана, А. Севідова, К. Мартінеса-Менера, Е. Стефаньської (клавесин).
Із 2010 року Марія Віхляєва – солістка Національної філармонії України. Як солістка вона багато гастролює, має виступи з багатьма симфонічними оркестрами України – Національним заслуженим академічним симфонічним оркестром України, Академічним симфонічним оркестром Національної філармонії України, Державним академічним естрадно-симфонічним оркестром України, Академічним симфонічним оркестром «Філармонія» Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, Заслуженим академічним симфонічним оркестром Українського радіо.
Репертуар М. Віхляєвої складають твори композиторів різних епох та музичних напрямків – Ж. –Ф. Рамо, В. А. Моцарта, М. К. Вебера, Ф. Шуберта, Ф. Шопена, Р. Шумана, Й. Брамса, Ф. Ліста, Р. Вагнера, Е. Гріга, К. Дебюссі, М. Равеля, С. Франка, Ф. Пуленка, Я. Сібеліуса, А. Хачатуряна, Д. Бортнянського, Н. Нижанківського, М. Лисенка, Б. Лятошинського, Ж. Колодуб, М. Степаненка, Є. Станковича, І. Щербакова та ін.
Марія Віхляєва багато уваги приділяє камерно-інструментальній музиці, співпрацює з багатьма солістами Національної філармонії України – О. Чубаревою, В. Матюшенко, О. Табуліною, О. Чувпилом, К. Мороз, В. Самофаловим, Ю. Шутком, А. Поліщук та ін.
Брала участь у багатьох постановках на сцені Колонного залу імені М. В. Лисенка: опер «Черевички» П. Чайковського (2010, концертмейстерка), «Диригент оркестру» Д. Чимарози (2014, партія клавесина), «Синьйор Брускіно, або Випадковий син» Дж. Россіні (2015, партія клавесина), «Директор театру» В. А. Моцарта (2017, концертмейстерка), «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського (2023, концертмейстерка, автор проєкту і художній керівник постановки В. Лукашев), містерії у ритмі танго «Марія. Tangus Dei» за мотивами оперіти А. П’яццолли «Марія з Буенос-Айреса» (2018, партії фортепіано і челести); музично-літературній трилогії «Чародій Рахманінов. Життя і доля»: Частині I. «Бузок» та Частині IІ. «Рахманінов і Шаляпін» (2019, режисер–постановник В. Лукашев), у літературно-музичній виставі «Король і Блазень» (2021, автор театральної версії вистави – Володимир Лукашев, автор однойменної казки – Ніна Андрос-Королюк, музика та музично-літературна версія лібрето – Роман Смоляр).
Режисерка музично-літературної трилогії «Чародій Рахманінов. Життя і доля»: Частини IIІ. Оперно-симфонічний Рахманінов (2019). Авторка проєкту «Присвята», присвяченого пам’яті Сергія Миколайовича Віхляєва (2018). Авторка музичної композиції «Микола Вінграновський. Кіно, що зветься життям» (2019, режисер А. Гнатюк, автор ідеї О. Рудько).
М. Віхляєва разом із О. Чубаревою брала участь у благодійному концерті в рамках заходів до Всеукраїнських днів у Вільнюсі (2024, Литва), у благодійних концертах на підтримку України у Польщі (2024). Разом із Н. Пелех виступила на благодійному концерті на підтримку ЗСУ в Обухівському міському будинку культури.
Має фондові записи на Українському радіо.